جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧ - 
1 2
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > آزمایشگاه های مرکز > آزمایشگاه مولکولار نوروفارماکولوژی 
 
 

آزمایشگاه مولکولار نوروفارماکولوژی

مسئول آزمایشگاه: دکتر لیلا درگاهی

ارزش‏ها: رعایت ملاحظات اخلاقی، راستی، خلاقیت، سرعت عمل و همکاری‏‌های گروهی

این آزمایشگاه با به کارگیری رویکردهای چند جانبه شامل مطالعات مولکولی، سلولی، بافت‌شناسی و رفتارشناسی به بررسی مکانیسم‏‌های سلولی مولکولی و عملکردی سیستم عصبی مرکزی در شرایط فیزیولوژیک و فیزیوپاتولوژیک می‏‌پردازد.

تمرکز عمده مطالعات تحقیقاتی در این آزمایشگاه بر آن دسته از بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی است که وجوه پاتولوژیک مشترکی را بالاخص در زمینه فرایند التهاب عصبی و مرگ سلول‌های عصبی دارند.

هدف این آزمایشگاه دستیابی به روش‏های پیشگیری و درمان‏های رژنراتیو برای این بیماری‏ها و در نهایت نزدیک نمودن مطالعات پایه به مطالعات کاربردی است.

 

تکنیک های بیولوژی مولکولی

در این آزمایشگاه از تکنیک‏‌های RT-PCR و (qRT-PCR (real-time جهت بررسی میزان رونویسی از ژن‌ها، روش‏‌های ایمیونوبلاتینگ شامل دات بلات، وسترن بلات، ایمیونوهیستوشیمی و ایمیونوسایتوشیمی جهت بررسی میزان بیان پروتئین‌ها و تکنیک‏‌های کلونینگ ژن و استفاده از وکتورهای لنتی ویرال برای افزایش بیان یا خاموش نمودن بیان ژن‏ها استفاده می‏‌شود.

تکنیک های کشت سلول و بافت

در این آزمایشگاه از کشت پرایمری سلول‌های سیستم عصبی، انواع رده‌های سلولی مانند PC12  (فئوکروموسیتومای رت)،  BV-2 (میکروگلیال سل‌های موش سوری)، و C6 (آستروسیتومای رت) و همچنین کشت ارگانوتایپیک برای مدل‏سازی بیماری‏‌های سیستم عصبی مرکزی، مطالعات سیگنالینگ سلولی و نیز بررسی اثر داروها استفاده می‌‏شود.

تکنیک‌های رفتارشناسی

به طور معمول در این آزمایشگاه از موش صحرایی نر نژاد ویستار برای مطالعات حیوانی استفاده می‏‌شود.

تست‏های Morris water maze ،Y maze ،Passive avoidance ،Novel object recognition ،Novel place recognition و Object-in-place recognition برای بررسی یادگیری، شکل گیری حافظه و فعالیت‌های شناختی حیوانات آزمایشگاهی به کار گرفته می‏‌شود.

تست open field برای بررسی فعالیت حرکتی حیوان و تست‏‌های Rotarod ،Pole ،Beam و Cylinder برای بررسی هماهنگی حرکات که عمدتا متأثر از فعالیت مسیر دوپامینرژیک نیگرواستریاتال می‌باشد، به کار گرفته می‏‌شود.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
مرکز تحقیقات نوروبیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
آدرس : ایران، تهران، اوین، میدان دانشگاه، بلوار دانشجو، ساختمان 2 دانشکده بهداشت، طبقه 4، مرکز تحقیقات نوروبیولوژی

تلفن : 22429768 (021) 98+
          22429769 (021) 98+
پست الکترونیک : nbrc@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.